Lacné PZP

lacné PZP

V rámci povinnej výbavy vozidla musí naňho každý majiteľ uzatvoriť aj lacné povinné zmluvné poistenie. Ide o zabezpečenie vozidla, ktoré chráni hlavne práva tých, ktorým spôsobíte ujmy , či už materiálne alebo zdravotné. Samozrejme, jeho účelom nie je vás očierňovať, ale pomôcť vám pri riešení týchto situácií a to nielen administratívne, ale aj odborne a hlavne finančne. Dá sa povedať, že poisťovňa na seba preberá zodpovednosť za škodu, ktorú ste spôsobili iným účastníkom cestnej premávky. Bez neho by bol na ceste chaos a anarchia a bolo by ťažké nájsť vinníka (napríklad v Bratislave). Jednou z najlepších príležitosti uzatvoriť lacné PZP je nájsť si ponuku na finermat.sk.

Prečo je dôležité?

Základnú charakteristiku tohto zabezpečenia vozidla sme si už povedali v úvode. Má však aj iné dôležité črty, ktoré je dobré poznať, hlavne ak ste s ním na pochybách. Tento produkt je nariadený zákonom, takže ak by ste ho nemali, mohli by ste sa dostať do problémov, ktoré by vás vyšli draho. Druhým presvedčujúcim faktom je aj to, že vďaka PZP už nemusíte z miesta spôsobenia škodovej udalosti utekať, hoc ste ju spôsobili bez vedomia majiteľa druhého vozidla. Stačí, aby ste mu na seba nechali kontakt, prípadne celú udalosť fotograficky zdokumentovali. Vaša poisťovňa mu vami spôsobené škody preplatí za vás.

Ako zistiť vaše možnosti pre lacné PZP?

Premýšľate kde zohnať lacné PZPNajhoršie, čo môžete urobiť, ak hľadáte to pravé pre vás, je uspokojiť sa s prvou ponúkanou možnosťou. Keďže je na trhu hneď niekoľko poisťovní, je vždy lepšie si urobiť aspoň mini prieskum. Odteraz už nemusíte chodiť od dverí k dverám a dokonca ani od internetovej stránky k stránke. Celé porovnanie si môžete urobiť prostredníctvom jednej stránky a z pohodlia domova. Stačí, ak si otvoríte hore vyznačený výraz a dopíšete údaje o vašom vozidle, prípadne o vás. Odošlete ho a vo výsledkoch budete mať ponuky na lacné PZP takých poisťovní ako napr.:

  • Allianz,
  • Axa,
  • Groupama,
  • Onlia,
  • UNIQA,
  • Union,
  • Komunálna poisťovňa,
  • Kooperativa atď.

Teraz si predstavte, koľko času vám online porovnanie pre lacné PZP ušetrí, keď vám do niekoľkých minút zobrazí to najlacnejšie na trhu. Áno, sú to minimálne hodiny ušetreného času. Okrem toho ušetríte až stovky eur. Vďaka presnému cenovému vyjadreniu vo výsledkoch môžete vidieť, ako sa tarify v jednotlivých spoločnostiach líšia. Začínať môžu už pri 50-tich eurách a končiť až niekde pri 300 eurách. Preto, ak hľadáte to najlepšie pre vás, obráťte sa na bezplatnú a nezáväznú pomoc online porovnania.

Nezabudnite na odmeňovanie za bezškodový priebeh.

Hneď si aj vyberte to správne a lacné PZP

Online porovnanie pre zistenie lacného PZP je nezáväzné, takže ak sa vám žiadna z ponúk nepáči, nemusíte o ňu požiadať. Na druhej strane, lepšie ceny u daných poskytovateľov nenájdete. Ak však už svojho favorita máte, stačí si naňho kliknúť, dopísať niekoľko údajov o vás a do pár minút vám v mailovej schránke bude svietiť pošta. Tá bude obsahovať návrh a podmienky zmluvy, ale aj dočasnú bielu kartu a údaje na zaplatenie poistného. Snažte sa ho zaplatiť čím skôr, pretože dočasná karta platí maximálne 30 dní. Po tejto dobe vám zanikne. Ak ale zaplatíte včas, poisťovňa vám čím skôr zašle originál bielu a zelenú kartu, ktorú potrebujete na legálne cestovanie v zahraničí. Celý tento proces je veľmi krátky, čo je výhoda hlavne vtedy, ak si toto zabezpečenie potrebujete vybaviť čo najrýchlejšie.

Pokuty sa len tak sypú

Napriek tomu, že PZP je zákonná povinnosť, na našich cestách stále nachádzame takých vodičov, ktorí si ho neuzatvoria resp. jazdia s neplatnou bielou kartou. Tento fakt prispieva k tomu, že si na pokutách pekne zaplatia. Policajti si totiž nezgustnú len na platných kontrolách STK a EK, ale práve na bielej karte (v zahraničí zas na zelenej). Pokuty sa za porušenie tohto zákona pohybujú až v stovkách eur. Vec sa však môže dostať až na Obvodný úrad, ktorým vám môže udeliť 3 330 eurovú pokutu aj 2 roky po tom, čo ste jazdili bez poistenia.

Pri spôsobení dopravnej nehody prípadne škodovej udalosti by to bolo o niečo komplikovanejšie. Keď by ste lacné PZP nemali, všetky spôsobené škody musíte hradiť z vlastného vrecka. Tie sa môžu pohybovať až v miliónoch eur a k nim ešte prirátajte aj vyššie zmienené pokuty. Samotné poistné krytie väčšiny poisťovní prepláca do 1 milióna eur za spôsobené materiálne škody a do 5 miliónov na ujme na zdraví. Toto zabezpečenie vozidla je preto veľmi užitočné a nechráni len poškodených, ale aj vašu peňaženku.

Ako ste sa teda mohli presvedčiť, nerešpektovanie tohto zákona vás vyjde oveľa drahšie ako keby ste si uzatvorili hneď na niekoľko desiatok rokov.

Aké vozidlá poistiť cez lacné PZP?

Väčšina šoférov si plne uvedomuje, ktoré vozidlá spadajú pod povinnosť uzatvoriť si PZP. Iní sa však pri zastavení policajných hliadok stále vyhovoria na to, že nevedeli o tom, že aj ich vozidlo pod túto povinnosť spadá. Aké dopravné prostriedky je teda nutné poistiť? Odpoveď je jasná, skoro všetky. Nemusí ísť pritom ani o vozidlá, ktoré sú súčasťou cestnej premávky často. Do tejto kategórie totiž spadajú aj také prostriedky, ktoré majú prístup do premávky povolený len zriedkavo prípadne nikdy. Svojou prevádzkou však môžu spôsobiť škodu veciam alebo ľuďom.

V skratke by sme mohli povedať, že ho potrebujú všetky vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú technický preukaz. To znamená, rôzne pracovné či poľnohospodárske stroje, autá, motocykle, prípojné vozidlá (prívesný vozík, obytný príves…), kamióny, autobusy atď. Presné znenie vozidiel ako aj celkových práv a povinností nájdete priamo v zákone o povinnom zmluvnom poistení.

Ak máte viac otázok, neváhajte nám ich pod článkom zanechať, prípadne si otvorte tento článok, ktorý sa lacnému PZP taktiež venuje.